wtorek, listopada 30, 2021
   
Text Size

Site Search powered by Ajax

ŻYWA LEKCJA HISTORII

W piątek, 6 listopada br., na uczniów klas piątych czekała nie lada gratka. Naszą szkołę odwiedzili bowiem bohaterowie iście średniowieczni, którzy zabrali dzieci wraz z ich opiekunami do odległych już wieków średnich.
Była to swoista żywa lekcja historii obejmująca czasy pierwszych Piastów. Aktorzy, a zarazem pasjonaci historii, zaprezentowali przed publicznością program edukacyjny „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego, czyli Polska pierwszych Piastów”. W ramach spektaklu uczniowie mogli zetknąć się z historią, najważniejszymi wydarzeniami i datami z okresu Polski pierwszych Piastów, które dotychczas znane im były tylko z podręczników. I tak staliśmy się świadkami trzech walk wojowników słowiańskich – bitwy pod Cedynią, najazdu Brzetysława Czeskiego i najazdu Henryka V. Nasi „średniowieczni” goście przygotowali również scenki historyczne z udziałem publiczności, co bardzo przypadło do gustu piątoklasistom. Była to bez wątpienia doskonała nauka poprzez zabawę, ponieważ aktorzy potrafili w przystępny sposób pokazać średniowieczne realia, a przy tym świetnie się bawili, okraszając wszystko niepowtarzalnym dowcipem, który udzielał się również dzieciom.
Poza rekonstrukcjami bitew na uczestników przedstawienia czekał również pokaz wybijania monet w mennicy Bolesława Chrobrego i prezentacja replik oręża z wczesnego średniowiecza. Uczniowie chętnie i z zaciekawieniem przyglądali się zatem zbrojom, kolczugom, hełmom, mieczom, tarczom i toporom, jak również ochoczo przystąpili do przymierzania średniowiecznych strojów i uzbrojenia. Program żywej lekcji historii obejmował również konkursy wiedzy historycznej z symbolicznymi nagrodami.
Przedstawienie zaprezentowane przez toruńskich aktorów miało przede wszystkim na celu wzbogacenie programu nauczania historii, pobudzenie wyobraźni młodego widza i poszerzenie jego horyzontów. Uczniowie wychodzili ze spektaklu zadowoleni, a organizatorzy zapowiedzieli, że szykują podobną lekcję o polskiej szlachcie i husarii.

alt

Login Form