wtorek, listopada 30, 2021
   
Text Size

Site Search powered by Ajax

NOC NAUKOWCÓW

27 września 2019 roku już po raz drugi uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Nocy Naukowców w Poznaniu. Naszą podróż rozpoczęliśmy od wizyty w Instytucie Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk, gdzie braliśmy udział w cyklu warsztatów pt. „W labiryncie fizyki.”
    Rozpoczęliśmy od „Fizyki na tropie” czyli dowiedzieliśmy się jak rozpoznać  ślady szminki na szklance, niewyraźny odcisk buta na podłodze, odrobinę nieznanej substancji na dywanie i rudy włos. A to wszystko dzięki zastosowaniu zaawansowanych metod badawczych. Następnie przeszliśmy do „Światełka w ciemnościach” czyli Laboratorium Spektroskopii Ramanowskiej gdzie obserwowaliśmy rozpraszanie świateł. Teraz już wiemy, co można „wycisnąć” z materii, po co naukowcom diamenty i w jaki sposób prowadzi się badania pod bardzo wysokim ciśnieniem. W Laboratorium Wytwarzania Cienkich Warstw dowiedzieliśmy się co to jest rozpylanie i ablacja laserowa, z czego złożony jest twardy dysk w naszych komputerach i w jakich warunkach możliwe jest wytwarzanie skomplikowanych struktur złożonych z wielu  nałożonych na siebie bardzo cienkich warstw. Sprawdzono naszą wiedzę na temat znajomości metali. Kolejny przystanek to „Chemia świeżo mielona” w laboratorium Spektroskopii Impedancyjnej  i Dielektrycznej. Pokazano nam jedną z metod otrzymywania ceramiki, mogliśmy sprasować zmielone proszki w tabletkę i przygotować próbkę do pomiaru, aby zobaczyć jej właściwości .Kolejne punkty to „Zaułek Zimna i Lewitacji Magnetycznej” bawiliśmy się polem magnetycznym, wiemy jakie jest  jego  oddziaływanie z otoczeniem oraz zastosowanie lewitacji magnetycznej. „Zaułek Meteorytów”-  poznaliśmy historię Meteorytu „Morasko” oraz innych skał, „Zaułek Miękkiej Materii i Ciekłych Kryształów,” czyli dowiedzieliśmy się co łączy bańki mydlane z sondą kosmiczną i  poznaliśmy kolorowy świat kryształów; „Zaułek Serca –STENT, magiczna sprężynka”- przybliżył nam czym jest miażdżyca i jak groźna to choroba oraz co można zrobić, by udrożnić tętnice. Ratunek to niewielka „sprężynka” o wyjątkowo elastycznej konstrukcji zwana stentem. Naszą wizytę zakończyliśmy w „Azotowym szaleństwie” poczuliśmy temperaturę ciekłego azotu (-196°C), widzieliśmy doświadczenia z kłębami pary, z wykorzystaniem wody, powietrza i różnych akcesoriów. Przekonaliśmy się co potrafi ciekły azot.
Następnie udaliśmy się na Politechnikę Poznańską na Pokaz „Women show”, na którym poznaliśmy eksperymenty i pokazy z fizyki związane z płcią piękną. Dowiedzieliśmy się więcej o Laureatkach Nagrody Nobla w tej dziedzinie. Sprawdziliśmy ile fizyki jest w damskiej torebce.
Pomimo późnej pory, nauki ścisłe otworzyły przed nami ciekawy, nieznany świat wiedzy.

 

Login Form