niedziela, października 24, 2021
   
Text Size

Site Search powered by Ajax

BEZPIECZNY TYDZIEŃ - 2016/17

„Na skrzydłach bezpieczeństwa i przyjaźni” to hasło przewodnie tegorocznej X edycji programu profilaktycznego w SP 6 „Bezpieczny Tydzień”, który objęty jest patronatem Rady Programu „Bezpieczne Miasto”.

Inauguracja  BT odbyła się dnia  11 kwietnia podczas Rady Pedagogicznej szkoleniowej, którą przygotowała pedagog szkolny pani Danuta Dziuba prezentując prelekcję profesora Jacka Pyżalskiego "Przemoc rówieśnicza”.
       Działania związane z „Bezpiecznym Tygodniem” rozpoczęliśmy 10 kwietnia spotkaniem dla klas I z Panią weterynarz Justyną Janiak. Uczniowie mieli okazję poznać psa pani Justyny, przełamać lęk przed kontaktem z czworonogiem, dowiedzieć się jak reagować, gdy pies okaże się  agresywny, ale również poznać jego psychikę i obalić pewne stereotypy na temat dużych psów.


Dnia 21 kwietnia swoją obecnością zaszczycił pierwszaków przyjazny policjant Pyrek, który rozmawiał z dziećmi o ogólnych zasadach bezpieczeństwa.

alt

alt

alt

 

Uczniowie klas II wzięli udział w zajęciach, których ideą jest propagowanie bezpiecznego korzystania z Internetu przy wykorzystaniu popularnej i lubianej przez dzieci metody edukacji poprzez zabawę. W scenariuszu główny element zajęć stanowiły kreskówki „Sieciaki”, przekazujące dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Zajęcia prowadziły Panie Martyna Antoniewicz oraz Barbara Majchrzak, które  dodatkowo zorganizowały sieciakowy konkurs plastyczny pt. „EkoRobiNet”, w którym uczniowie tworzyli niesamowite ekologiczne roboty z puszek, butelek, opakowań, śrubek, sprężynek i blaszek. W konkursie tym wyróżniono ośmioro uczniów:

- Jakub Domagalski Iia            - Emilia Bartkowiak IIc
- Olga Kominek IIa                - Jakub Bąkowski IIg
- Nikodem Kaczmarek IIb            - Jakub Wojciechowski IIe
- Matusz Wojciechowski IIb            - Laura Ziobroń IId

 

alt

 

Z zakresu zajęć z profilaktyki pożarowej 25 kwietnia drugoklasiści odwiedzili remizę strażacką w Śremie . W tym dniu dzieci zwiedziły siedzibę oraz miały niepowtarzalną okazję zapoznać się z zakresem obowiązków strażaków, usiąść za kierownicą wozu strażackiego lub pooddychać przez maskę tlenową.

alt

 

„Pies – mój przyjaciel” to kolejne ciekawe zajęcia z hodowcami oraz właścicielami salonu piękności  „Spa dla psa” panią Martą i panem Dawidem Grześkowiak, podczas których dzieciaki poznawały rasy psów oraz ich potrzeby pielęgnacyjne. Ogromne emocje wśród dzieci wzbudziły pieski rasy chow-chow, buldożki francuskie oraz cane corso.

alt

 

W piątek 6 maja 2017r. uczniowie klas trzecich uczestniczyli w spotkaniu organizowanym przez p. Elżbietę Formaniak, na którym poznali zasady udzielania pomocy przedmedycznej. Dzieci obejrzały film przygotowany przez WOŚP w ramach akcji „Ratujemy i uczymy ratować”. Następnie odbyły się praktyczne ćwiczenia udzielania pomocy poszkodowanemu. Na podstawie wiadomości i umiejętności poznanych na zajęciach dzieci napisały test sprawdzający opanowanie tej tematyki. Zwycięzcami zostali:

Kl.3a Nadia Różalska, Ada Rozmiarek, Amelia Poniewierska
Kl. 3b Tomek Brzozowski, Zuzanna Kuchta, Borys Wachowiak
Kl. 3c Hubert Przybylski, Maja Tyrakowska, Tomasz Stępa
Kl. 3d Olga Nowak, Filip Weber, Jakub Detzner
Kl. 3e Jagoda Jurga, Dawid Michałowski, Julia Pietrzykowska
Kl. 3f  Patryk Kubera, Amelia Maćkowiak, Anna Majchrzak

Pani pedagog przeprowadziła konkurs literacko-plastyczny pt. "Na skrzydłach bezpieczeństwa i przyjaźni" dla uczniów klas od 1 do 3.

 

Tradycyjnie już w naszej szkole w ramach cyklicznego programy „Bezpieczny Tydzień” przeprowadzono wśród uczniów klas IV turniej wiedzy „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Wzięły w nim udział trzyosobowe zespoły reprezentujące daną klasę.

Zanim jednak wytypowani uczniowie przystąpili do turnieju, mogli wraz ze wszystkimi uczniami klas IV brać udział w cennej lekcji  i swoistym przeszkoleniu w zakresie wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i o rowerze. Wszystko za sprawą funkcjonariusza Straży Miejskiej, pani Marty Migacz, która zagościła w naszej szkole 28 kwietnia, by przeprowadzić ciekawą prelekcję w tym właśnie temacie. Tak przygotowani uczniowie przystąpili 9 maja do konkursu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”, podczas którego zmierzyli się z 20 pytaniami z zakresu  i ruchu wiedzy o rowerze i ruchu drogowym. Przygotowaniem konkursu zajęły się: pani Julita Walkiewicz i pani Joanna Duszczak, które we wspólnej komisji wraz z młodszym specjalistą, panią Martą Migacz oceniły prace konkursowe. Po sprawdzeniu testów, a także przeprowadzeniu dogrywki uczniowie klas IV zajęli poszczególne miejsca:

I miejsce kl. IVc– Sebastian Bortnowski, Kacper Ciesielski, Bartosz Piaskowy

II miejsce exequo kl. Ivb – Michał Pawlak, Matylda Skrobich, Leon Wawrzynowicz

II miejsce exequo kl. Ive – Baebara Bednarek, Zuzanna Fujak, Oliwia George.

 

alt 

alt

 

Dnia 27.04.2017r. odbyło się spotkanie klas IV i V z policjantami . Naszymi gośćmi byli: młodszy aspirant pan Tomasz Kolański i starszy posterunkowy pani  Daria Góra. Tematem przewodnim  było szeroko rozumiane bezpieczeństwo w szkole i w domu. Nasi dzielnicowi poruszali kwestie bezpiecznej drogi do szkoły, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, profilaktyki uzależnień, a także przemocy i odpowiedzialności karnej. Dzieci miały możliwość bliżej poznać pracę dzielnicowego oraz dowiedzieć się, gdzie można szukać pomocy w razie niebezpieczeństwa i jak reagować w takich sytuacjach.
 Ta regularnie poruszana tematyka utrwaliła w głowach uczniów podstawowe zasady bezpieczeństwa i tolerancji.

alt

alt

 

Zajęcia z pedagogiem Danutą Dziubą w ramach BEZPIECZNEGO TYGODNIA dotyczyły m.in. sekstigu - "MYŚLĘ więc NIE ŚLĘ", których celem była edukacja na temat niebezpieczeństw związanych z sekstingiem oraz podniesienie świadomości społecznej wokół tego zjawiska. Seksting to rejestrowanie i przesyłanie osobistych materiałów o charakterze seksualnym za pośrednictwem telefonu i internetu. Zjawisko to niesie ze sobą zagrożenia dla młodych ludzi, dlatego tak ważna jest wczesna profilaktyka. Spotkania przeznaczone były dla uczniów klas 6 i miały miejsce dnia 4-5 maja.

alt

 

Dnia 21 kwietnia uczniowie klas VI udali się na spotkanie z funkcjonariuszami Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Śremie. Na miejscu, podzielono uczniów na mniejsze grupy, co umożliwiło uczniom sprawne lecz zarazem dokładne oględziny remizy strażackiej. Dzieci zapoznały się ze specjalistycznym sprzętem  używanym podczas akcji ratunkowych, wysłuchali ciekawych historii z zakresu ratownictwa oraz porozmawiali ze strażakami o zaletach i wadach zawodu strażaka.

 


Dnia 25 kwietnia odbyło się spotkanie dla uczniów klas VI z asp.szt.panem Krzysztofem Tomaszewskim asystentem Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Śremie, który przeprowadził zajęcia z zakresu Cyberprzemocy. Dzięki ciekawej pogadance oraz rzeczowemu materiałowi filmowemu uświadomiono uczniom, że w sieci nic nie ginie i że należy brać odpowiedzialność za zamieszczane tam informacje. Uczniom przypomniano zasady bezpiecznego korzystania  z Internetu oraz uczulano na pewne zagrożenia czyhające na uczniów w sieci, co większość skłoniło do refleksji i obietnicy rozsądnego korzystania z Internetu.

 

       W dniu 11 maja, odbył się turniej podsumowujący zdobyta wiedzę uczniów klas VI podczas trwania „Bezpiecznego Tygodnia”. W turnieju wiedzy udział wzięły cztery drużyny, składające się z trzech przedstawicieli danej klasy. Pytania w turnieju obejmowały tematykę profilaktyki pożarowej, profilaktyki zachowań ryzykownych oraz przemocy i cyberprzemocy. Wszyscy uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wiedzy, ale największą ilość punktów zdobyły dziewczyny z klasy VI D tym samym zajmując miejsce I- Joanna Szałek, Agata Szczepaniak i Zuzanna Grzelka. Miejsce II wywalczyła drużyna klasy VI C – Jagoda Stępa, Zuzanna Pilarska, Wiktoria Chołderna, natomiast miejsce III przypadło uczniom z klasy VI A – Kornelii Kwasiborskiej, Mikołajowi Jerzykowi i Adrianowi Wawrzyniakowi

 

alt

 

„Kolorowy Bezpieczny Tydzień” to trzydniowy projekt zrealizowany w ramach Bezpiecznego Tygodnia. Podczas jego trwania  uczniowie i nauczyciele ubierali się w kolorze jaki przypisano do danego dnia. Nauczyciele i uczniowie działali według scenariuszy zajęć przygotowanych przez koordynatora projektu. Dzień 09.05 (wtorek) był dniem PRZYJAŹNI w kolorze niebieskim, w którym to nauczyciele czytali dzieciom fragment opowiadania „Wawa i jej Pan” Jana Edwarda Kucharskiego. Uczniowie tego dnia pracowali nad projektem plastycznym tworząc wyjątkowe drzewka przyjaźni. Środa 10.05 upłynęła pod hasłem STOP PRZEMOCY! Klasy wspólnie tworzyły ich własny kodeks przeciw przemocy, który miał wyrazić ich pomysły na bezpieczną szkołę, a  kolorem przewodnim był kolor czerwony. Czwartek 11.05 to zielony dzień SZACUNKU.
Hasłem przewodnim tego dnia było zdanie „Moje prawa nie mogą naruszać praw drugiego człowieka”. Uczniowie udali się na wystawę do sali nr 12, gdzie zapoznali się z przygotowanymi materiałami. Organizatorzy wystawy - Anna Gawroniak, Joanna Kowalska oraz Ilona Ratajczak - prowadziły krótką pogadankę z uczniami na temat praw człowieka. Dzieci z klas I-III wysłuchały wzruszającego opowiadania „Drewniana miska”, które miało za zadanie zobrazować dzieciom jak łatwo jest wyrządzić krzywdę drugiemu człowiekowi. gdy nie okazuje się należytego szacunku. Uczniowie klas IV-VI rozwiązali test psychologiczny, który sprawdził ich poziom tolerancji i szacunku. Ponadto tego dnia na przygotowanym plakacie uczniowie zapisali jak rozumieją słowo SZACUNEK i co to znaczy ,że szanują drugą osobę. Uczniowie po zapoznaniu się wystawą podpisali „księgę szacunku”  deklarując tym samym poszanowanie praw drugiego człowieka.

alt

alt

alt

 

W ramach projektu Bezpieczny Tydzień zorganizowane zostały dwa konkursy dla klas IV-VI. Konkurs literacki  polegał na napisaniu  listu do kierowcy z prośbą o bezpieczną jazdę. Ważne było, aby treść listu  brzmiała przekonująco i sprawiła, że kierowcy będą jeździli  ostrożniej , a my będziemy się czuli bezpieczniej na drodze.
Konkurs plastyczny natomiast polegał na wykonaniu pracy  dowolną techniką ,pod hasłem „ Na skrzydłach bezpieczeństwa i przyjaźni. Konkursy spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
W konkursie literackim  I miejsce zajął Bartek Worobiew z kl.IVb, II miejsce Maksymilian Bartz z kl.Vb. Komisja przyznała dwa III miejsca : dla Patryka Wiśniewskiego z kl.Vd  i  Antka Strzelca z kl.Va. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody. Dodatkową nagrodą dla zwycięzców  był patrol  z policjantem, podczas którego uczniowie wręczali  swoje listy przypadkowo zatrzymanym kierowcom apelując o bezpieczeństwo na drodze.
     W konkursie plastycznym I miejsce zajął Maksymilian Bartz z kl.Vc, II miejsce przypadło  Julii Komorniczak z kl.VIb, a III  Amelii Bartkowiak z kl.Vd.

  

 W piątek 2 czerwca Śremscy kierowcy spotkali się z nietypową kontrolą drogową. W ramach cyklicznego programu profilaktycznego „Bezpieczny Tydzień” w Szkole Podstawowej nr 6, uczniowie pisali listy, w których apelowali do kierowców o rozwagę na drogach i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Prace wzięły udział w szkolnym konkursie pośród których wybrano cztery najlepsze. Zwycięzcy konkursu Antoni Strzelec kl. Va, Bartek Worobiew kl. IVb oraz Patryk Wiśniewski kl.Vd wręczyli własnoręcznie napisane listy kierowcom przejeżdżającym ul. Staszica w Śremie. Podczas patrolu nieobecny był Maksymilian Bartz z klasy Vc. Działania zbiegły się w czasie z policyjną akcją w której to mundurowi zwracają szczególna uwagę na zachowanie kierujących wobec pieszych i rowerzystów. Celem akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz to, żeby listy krążyły w obiegu i trafiły do jak największej liczby kierowców.

 

alt

alt

alt

 

 

 

 

 

Login Form