poniedziałek, października 18, 2021
   
Text Size

Site Search powered by Ajax

NOC NAUKOWCÓW 2018

28 września 2018 roku po raz pierwszy uczniowie z klasy 6 d, 8a, 8b wraz z opiekunami p.Małgorzatą Czarnecką, p. L. Owczarczak, p. Ewą Świdurską i p. Małgorzatą Kramer-Wachowiak wzięli udział w Nocy Naukowców w Poznaniu. Naszą podróż rozpoczęliśmy od wizyty w Instytucie Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk, gdzie braliśmy udział w cyklu 8 warsztatów pt. „W labiryncie fizyki.” Pierwszy przystanek w labiryncie to „Kosmos w fizyce” – poznaliśmy historię Meteorytu „Morasko”, oraz innych skał. Drugi to „Ultrawysoka próżnia, rozpylanie jonowe, ablacja laserowa” dowiedzieliśmy się z czego złożony jest twardy dysk w komputerze od strony chemicznej i jak nakłada się super cienkie warstwy na skomplikowane struktury. 3 to „Spin, który może uratować ludzkie życie” – czyli wiedza o nowoczesnej diagnostyce medycznej wykorzystującej rezonans magnetyczny. 4 to „Świat miękkiej materii i ciekłych kryształów” – czyli dowiedzieliśmy się co łączy bańki mydlane z sondą kosmiczną i  poznaliśmy kolorowy świat kryształów. 5 to „Laboratorium zimna i lewitacji magnetycznej,” w którym bawiliśmy się polem magnetycznym, poznaliśmy jego oddziaływanie z otoczeniem oraz zastosowanie lewitacji magnetycznej. 6 to „ Bądź jak proton, zawsze pozytywny” czyli animacja przedstawiająca losy bohaterskiego Protonka. 7 to „Azotowe szaleństwa”  poczuliśmy temperaturę ciekłego azotu (-196°C), widzieliśmy produkcję lodów z jego wykorzystaniem i  inne doświadczenia. 8 to „Labirynt wiedzy” – mogliśmy podziwiać plakaty, postery  przedstawiające osiągnięcia naukowe pracowników Instytutu Fizyki Molekularnej PAN.  Wizyta w tym miejscu była fascynująca , pokazała nam fizykę z bardzo  ciekawej strony, której nie znaliśmy.
    Następnie udaliśmy się na Politechnikę Poznańską na Pokaz „Money show”, na którym to tej nocy naukowcy rządzili pieniędzmi, a nie pieniądze światem. Dowiedzieliśmy się co potrafi „spadająca waluta” oraz jak efektownie „obracać pieniądzem.” Zobaczyliśmy ciekawe, czasami bardzo proste  eksperymenty, jakie można wykonać z pomocą monet i banknotów. Na zakończenie odwiedziliśmy stoiska: „Małego inżyniera”, „Konstruktora robotów” i Punkt Europejki. Pomimo późnej pory, nauki ścisłe otworzyły przed nami ciekawy, nieznany świat wiedzy.

alt

alt

alt

alt

Login Form