niedziela, października 24, 2021
   
Text Size

Site Search powered by Ajax

FESTIWAL NAUK PRZYRODNICZYCH

21 września 2018 roku grupa uczniów klasy 8a w składzie: Aleksander Borowski, Emilia Jankowiak, Alicja Kociucka, Kacper Pachocki i Wojciech Parzysz wraz z opiekunem nauczycielem chemii Małgorzatą Kramer-Wachowiak wzięła udział w OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU NAUKI PRZYRODNICZE NA SCENIE 11 na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.  (krajowy etap Europejskiego Festiwalu SCIENCE ON STAGE) w kategorii demonstracja zjawisk. Wyróżnieniem było zakwalifikowanie się na festiwal. Uczniowie zaprezentowali cykl doświadczeń chemicznych pod tytułem „Energia w reakcjach chemicznych.” Doświadczenia „Wybuchowa synteza wody”, „Wulkan chemiczny”, „Samozapłon” i „Pasta dla słonia” potwierdzały, że w reakcjach egzoenergetycznych energia  jest wydzielana z układu do otoczenia na różne sposoby: ciepła, światła i dźwięku.
    Uczestnicy wzięli również udział w pokazach doświadczalnych "Laboratorium Wyobraźni" prowadzone przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także przez cały dzień obserwowali dokonania innych zakwalifikowanych grup. Można było zobaczyć tęczę w probówce, stan nieważkości, różne oblicza cieczy, dowiedzieć się, dlaczego samoloty latają, jak działa działo dymne albo, z czego składa się ramię koparki. zwiedzić podwodny ogród, zobaczą świecącą fontannę i płonącą pianę.
     W czasie festiwalu uczniowie udowadniali sobie i przekonywali swoich rówieśników, że nauki przyrodnicze ukazują ciekawe zjawiska, tłumaczyli je i uczyli się prezentowania, a także promocji efektów swojej pracy. Są to uniwersalne kompetencje, które pozwolą im z sukcesem wejść w dorosłe życie.

alt

alt

alt

Login Form