poniedziałek, października 18, 2021
   
Text Size

Site Search powered by Ajax

REKOLEKCJE 2017

W roku szkolnym 2017 rekolekcje w SP 6 w Śremie, odbyły się w dniach 22 – 24.03. Hasłem rekolekcji były słowa „BYĆ DOBRYM JAK CHLEB…”, wypowiedziane przez  Adama Chmielowskiego  – malarza, artysty i zarazem późniejszego Brata Alberta – dziś wielkiego polskiego świętego. Każdego dnia uczniowie uczestniczyli w nauce rekolekcyjnej w kościele parafialnym NSJ oraz  w spotkaniach organizowanych w szkole.  
            Uczniowie podzieleni byli na dwie grupy wiekowe:  klasy I – III i IV – VI. Z tego też powodu ostatniego dnia rekolekcji  w kościele, uczniowie z klas I – III przeżywali drogę krzyżową, uczniowie klas  IV – VI uczestniczyli w Eucharystii. W szkole, pierwszego dnia, uczniowie zostali zaproszeni na „spotkanie ze świętymi”. Byli to: św. Stanisław Kostka, św. Brat Albert, bł. Karolina Kózkówna, dzieci fatimskie (bł. Franciszek, bł. Hiacynta i Łucja) oraz błogosławiona Poznańska Piątka – wychowankowie z poznańskiego Salezjańskiego Oratorium św. Jana Bosko. W świętych  i błogosławionych „wcielili się” uczniowie naszej szkoły, którzy za pomocą krótkich scenek z ich życia i „reklamowych” filmów, ukazywali przesłanie jakie zostawili kolejnym pokoleniom. Całości towarzyszyły piosenki rekolekcji – tego dnia szczególnie utwór „Pokolenie” zespołu Kombi oraz piosenka „Tacy sami jak my” zespołu New Day.   


 

              Drugiego i trzeciego dnia dzieci poznawały sylwetkę św. Brata Alberta, z racji przeżywanego w Kościele Roku poświęconego właśnie temu świętemu. Jego niezwykła dobroć i wrażliwość na nędzę zarówno fizyczną jak i moralną każdego człowieka, jest godna naśladowania, zważywszy na fakt, że Adam Chmielowski pochylając się nad takimi ludźmi widział w nich udręczonego Chrystusa.  Z  tego powodu drugiego dnia rekolekcji, uczniowie brali udział w przedstawieniu przygotowanym również przez uczniów naszej szkoły, ukazującego osobę Adama Chmielowskiego żyjącego na przełomie  XIX i XX wieku. Tym razem do piosenek rekolekcji dołączył utwór „Tolerancja” Stanisława Sojki.


 
Kontynuując tę tematykę, trzeciego dnia miało miejsce spotkanie z siostrą Miriam z Poznania, duchową córką świętego Brata Alberta, należącą do Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim, założonym przez Brata Alberta. Siostra nawiązując do życia świętego opowiadała o wydarzeniach z jego życia,   o niezwykłym obrazie namalowanym przez Brata Alberta zatytułowanym Ecce Homo i pracy, jaką każdego dnia podejmują siostry służąc na wzór swojego założyciela biednym, odrzuconym i bezdomnym. Całość przeplatana była piosenkami, które uczniowie podejmowali z entuzjazmem.


                                                                                                      
         Na zakończenie spotkania z siostrą, ale też jako podsumowanie wszystkich rekolekcyjnych dni,  każda z klas otrzymała do rozdzielenia chleb upieczony w kształcie serca, by jeszcze pełniej doświadczyć smaku chleba i zrozumieć, co miał na myśli Brat Albert, gdy wypowiadał słowa: „Powinno się być dobrym jak chleb. Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić  i nakarmić się, jeśli jest głodny.”

Login Form