czwartek, października 21, 2021
   
Text Size

Site Search powered by Ajax

SPOTKANIE AUTORSKIE W BIBLIOTECE

W czwartek 30.03.2017r. w Bibliotece Publicznej w Śremie odbyło się spotkanie autorskie zorganizowane w ramach spotkań z cyklu „Klub Łowców Przygód”. W spotkaniu z Łukaszem Wierzbickim – pasjonatem podróży i miłośnikiem zwierząt oraz redaktorem i autorem książek dla dzieci – wzięła udział m.in. klasa 6d naszej szkoły. Czwartkowy gość biblioteki opowiedział dzieciom historie niezwykłych wypraw.

Zainspirowany opowieściami swojego dziadka odszukał reportaże Kazimierza Nowaka z odbytej podróży rowerem w latach 1931-1936 do Afryki, opracował je i wydał w postaci książki „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” dla dorosłych oraz „Afryka Kazika” dla dzieci. Warto dodać, że Kazimierz Nowak to pierwszy człowiek na świecie, który przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem – pokonując 40 tys. kilometrów pieszo, rowerem, konno i łodzią.

Bohater spotkania z wielka pasją opowiadał o swojej fascynacji Kazimierzem Nowakiem i o jej pozytywnych konsekwencjach. Mówił także o zbieraniu materiałów do książki, przeszukiwaniu bibliotecznych archiwów w poszukiwaniu reportaży, zdjęć i listów oraz o szukaniu kontaktu z rodziną podróżnika i rodzinami osób, które 80 lat temu pomogły Nowakowi podczas afrykańskiej podróży.

Wykład wzbogacony był interesującą i barwną prezentacją multimedialną, która przeniosła nas na Czarny Ląd, ilustrowaną archiwalnymi zdjęciami wykonanymi w latach 30. XX wieku. Jak podkreślał pisarz, historia Kazimierza Nowaka, którą opowiedział panu Wierzbickiemu jego dziadek, zmieniła jego życie, a książka, która dzięki niemu powstała, zmienia życie jej czytelników.

Autor ciekawie opowiadał o swojej twórczości literackiej, a szczególnie o losach niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa. Dużą popularność przyniosła mu bowiem książka pt. „Dziadek i niedźwiadek” opisująca przygody niedźwiadka – „uczestnika” bitew II wojny światowej. Dzieci chętnie słuchały opowieści i oglądały zdjęcia niedźwiadka Wojtka, który przyjaźnił się z polskimi żołnierzami Armii Andersa. Według zaproszonego gościa zwierzęta potrafią być wspaniałymi przyjaciółmi człowieka, dlatego warto się z nimi przyjaźnić. Ponadto pisarz zachęcał dzieci do poszukiwania przygód oraz poznawania historii poprzez czytanie książek podróżniczych.

Barwne spotkanie z mieszkańcami Czarnego Lądu i dziką przyrodą oraz Wojtkiem z Armii Andersa, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody bardzo zainteresowały uczniów, którzy z uwagą słuchali tych ciekawych i pasjonujących historii.

Pisarz zaprezentował również swoją książkę pt. „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana”, której treść osnuta jest na średniowiecznej wyprawie dwu franciszkanów, którzy w latach 1245-47 dotarli z listem od papieża Innocentego IV do władcy ówczesnego Imperium Mongolskiego, a następnie odbyli podróż powrotną do Europy. Wprowadzając młodych czytelników w atmosferę średniowiecza, Wierzbicki nawiązuje także, choć w niewielkim stopniu, do ówczesnego języka, stosując charakterystyczne zwroty i nazwy.

Opowiadając z kolei o książce „Machiną przez Chiny”, Łukasz Wierzbicki opisuje wyprawę – podróż poślubną pary podróżników, Haliny i Stanisława Bujakowskich – motocyklem do Szanghaju. Był rok 1934. Młode małżeństwo wyrusza z przedwojennych Druskiennik w podróż życia. Motocyklem z bocznym wózkiem zamierzają dotrzeć do Szanghaju. Wyprawa trwa około dwóch lat. Młodzi podróżnicy przemierzają 24 tysiące kilometrów przez kraje Europy, Turcję, Syrię, Irak, Persję, Indie, Birmę, Indochiny do Szanghaju w Chinach. To podróż pełna przygód, wyzwań, trudności, które Halina wiernie spisuje w swoich dziennikach. Po latach jej reportaże, cudem odnalezione w starym kufrze, złożyły się na książkę pod redakcją właśnie Łukasza Wierzbickiego „Mój chłopak, motor i ja”. Książka „Machiną przez Chiny”to wersja dla dzieci i zawiera połączenie przemawiających do wyobraźni pociech obrazków i realnych fotografii.

Nasi uczniowie mieli niepowtarzalną okazję choć przez chwilę wcielić się w role literackich i autentycznych jednocześnie bohaterów książek Łukasza Wierzbickiego..., co prezentują poniższe zdjęcia;)


Tym niezwykłym spotkaniom towarzyszyło jeszcze jedno motto ,, Kiedy ruszysz przed siebie, kiedy ruszysz się z miejsca, na pewno spotka Cię coś ciekawego…’’ tymi słowami pan Wierzbicki gorąco zachęcał do podróżowania, nie koniecznie na koniec świata ale chociażby po bliskiej okolicy. Zachęcał do podróży , które można odbyć za pomocą książek- bo to właśnie dzięki książkom można dotrzeć w najdalsze zakątki Ziemi.


Autor przeniósł dzieci w magiczny świat przedwojennej Afryki, rozmowę ubarwił mnóstwem rekwizytów oraz wspaniałą prezentacją multimedialną.

Od takich książek przeczytanych w dzieciństwie zaczyna się chęć poznawania świata na własną rękę, od spotkań z takimi ludźmi jak Łukasz Wierzbicki zaczyna się snuć marzenia…”

 

alt

alt

 

Login Form