poniedziałek, października 18, 2021
   
Text Size

Site Search powered by Ajax

222. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

alt1 i 3 maja są dniami wolnymi od zajęć w szkole oraz w pracy. Wiele rodzin spędza ten czas na popularnych „majówkach”. Społeczeństwo polskie ustanowiło te dni świętami państwowymi.

 

W kalendarzu są one oznaczone kolorem czerwonym. Ale czy wszyscy wiemy, dlaczego? Dlaczego tak naprawdę czcimy dzień 3 maja? Na te i inne nurtujące nas pytania starali się odpowiedzieć uczniowie klasy 6d, którzy pod kierunkiem p. Julity Walkiewicz przygotowali krótką inscenizację poświęconą wydarzeniom z roku 1791.

W piątek 3 maja br. obchodziliśmy 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z tej okazji już w poniedziałek 29 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Podczas montażu słowno-muzycznego pt. „W hołdzie majowej konstytucji” uczniowie przypomnieli całej społeczności szkolnej, jak doszło do tego jakże ważnego w dziejach naszego państwa wydarzenia.

alt

 

Po wielu trudach Sejm Czteroletni uchwalił bowiem Konstytucję – dokument, który dawał Polsce szansę. Był to właśnie dzień 3 maja 1791 r. W atmosferze wielkiego uniesienia patriotycznego król Polski złożył przysięgę na Konstytucję. Była to pierwsza Konstytucja w Europie, a druga na świecie. Fakt ten świadczy o wielkiej dojrzałości politycznej polskich patriotów. Akt ten wprowadzał prawdziwą wolność, jednocześnie likwidując to, co niszczyło Polskę i ciągnęło ją na dno Europy. Nasi przodkowie żyjący 222 lata temu wiedzieli i rozumieli, czym jest prawdziwa wolność i potrafili znaleźć wyjście dla upadającej Ojczyzny. Największą ich wartością była bowiem Ojczyzna. Konstytucja 3 Maja była więc dowodem, że Polska weszła na drogę postępu i reform, że Polacy sami znaleźli siły do wydobycia kraju z upadku. Stanowiła wyraz gorącego patriotyzmu i umiłowania wolności.

 

Na te właśnie istotne sprawy zwrócili nam wszystkim uwagę uczniowie odgrywający kwietniowe przedstawienie. Nie zabrakło w nim patriotycznych wierszy i pieśni, które stanowiły przepiękne tło dla całego wydarzenia. Wszyscy zebrani podczas szkolnego apelu mogli usłyszeć m.in. „Witaj, majowa jutrzenko”, „Rotę” czy pieśń „Żeby Polska.”. Szóstoklasiści odgrywający swoje role, w przystępny i wrażliwy sposób przypomnieli nam karty historii, by czerpać z nich siłę i mądrość. Jak podkreśliła bowiem jedna z uczennic: „naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości”. Pamiętajmy o tym!

 

Dzisiaj nasze państwo jest wolne i nie musimy o nie walczyć,
ale musimy pamiętać, że zawsze trzeba o nie dbać, tak jak dbali o nie ludzie,
którzy przed ponad dwustu laty starali się je ulepszyć, uchwalając konstytucję,
która była druga na świecie i pierwsza w Europie.

alt

 

alt

 

Login Form