czwartek, października 21, 2021
   
Text Size

Site Search powered by Ajax

Konkursu „Obycie umila życie”

alt16 kwietnia 2013 r. w hotelu Mercure w Poznaniu odbył się finał międzygminnego konkursu „Obycie umila życie”, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową w Daszewicach. W kategorii szkół podstawowych gminę Śrem reprezentowały uczennice naszej szkoły.

Dziewczynki z klasy 6 d: Olga Łabutka, Paulina Szczepaniak i Zuzanna Szczepaniak zostały wcześniej wyłonione w gminnym konkursie „Kindersztuba – staranne wychowanie” organizowanym przez szkołę w Nochowie. Uczestniczki konkursu – pod czujnym okiem p. Julity Walkiewicz – przez wiele tygodni z dużym zaangażowaniem przygotowywały się poznając tajniki dobrych manier, zasady zachowania w kontaktach międzyludzkich, sposoby podawania i konsumowania różnorodnych potraw, dobierania właściwego stroju oraz zgodnego z etykietą zachowania przy stole. Nasze uczennice w małym paluszku mają także zasady bon tonu w zakresie: zachowania się w miejscach publicznych – teatr, kino, środki komunikacji, prowadzenia rozmowy – także telefonicznej, składania wizyt, sztuki wręczania i otrzymywania prezentów.

Etap finałowy konkursu wymagał od uczestników nie tylko wszechstronnej wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim umiejętności praktycznych. Pod okiem surowego jury młode damy i młodzi dżentelmeni zmierzyli się z konsumowaniem ryb, zakąsek, ciastek, serów, a także jajek po wiedeńsku. Bez większych problemów poradzili sobie z doborem sztućców do tych potraw. Ciekawymi konkurencjami okazały się: umiejętność wiązania krawatów oraz rozpoznawanie zachowań niezgodnych z etykietą na podstawie krótkiej inscenizacji zaprezentowanej przez uczniów z Daszewic. Uczestnicy konkursowych zmagań rozpoznawali również grane przez pianistkę utwory z gatunku muzyki poważnej, ludowej, filmowej i rozrywkowej, a także – dzieła znanych artystów stanowiące klasykę malarstwa światowego. Osiem różnorodnych i ciekawych konkurencji przeplatało się z licznymi atrakcjami. Do takich niewątpliwie należało spotkanie z wybitnym aktorem i reżyserem Andrzejem Sewerynem, który z aktorskim kunsztem odczytał fragment „Pana Tadeusza” i przytoczył jakże znane słowa naszego wieszcza, iż „Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą”. Aktor – obecnie dyrektor Teatru Polskiego – podzielił się również swymi refleksjami na temat współczesnego savoir - vivre’u.

Drużyna dziewcząt reprezentująca naszą szkołę – po zażartej dogrywce – uplasowała się ostatecznie na zaszczytnym drugim miejscu. Warto dodać, iż była to już IX edycja konkursu, w którym nasza szkoła wzięła udział po raz pierwszy – tym bardziej cieszy fakt tak udanego sukcesu! Gratulujemy! Laureatki konkursu otrzymały pamiątkową statuetkę, dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci książek.

Konkursowym zmaganiom przyglądali się zaproszeni goście: Karolina Adamska – przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Waldemar Krzyżanowski – zastępca Burmistrza Gminy Mosina, Marek Kaszewski – dyrektor hotelu Mercure w Poznaniu, Tomasz Drożdż – dyrektor Hotelu Park na Malcie oraz Barbara Surma – wykładowca wyższej uczelni, ekspert w dziedzinie savoir - vivre. Relację z finału konkursu „Obycie umila życie” przedstawiła TVP Poznań w programie regionalnym „Teleskop”.

alt

Login Form